Zapewne każdy kto ma dostęp do Internetu potrafi zaobserwować zmieniające się trendy w temacie projektowania stron internetowych. Na przestrzeni kilku lat przeszliśmy z prostych gif’ów przez Flash, a na zaawansowanych animacjach Javascript/CSS kończąc.

Wiele osób które noszą się z zamiarem stworzenia swojej strony internetowej rozgląda się za ciekawymi efektami animacji. Chcąc nie chcą każdy laik w tym temacie trafia na nieszczęsnego Flasha. Dlaczego nieszczęsnego? Świat się zmienia, technologie i trendy również. Każdy wyraźnie widzi dominacje urządzeń firmy Apple na rynku oraz rosnącą popularność smar-fonów i tabletów. No właśnie… więc jeśli wasza strona ma elementy Flash to ktoś kto odwiedza waszą stronę z np. iPada nie otworzy jej poprawnie bo urządzenia Apple nie mają wsparcia Flash:(

Wzrost popularności firmy Apple jest wprost proporcjonalny do wymierania technologii Flash na stronach. Z jednej strony to i dobrze ponieważ były czasy gdy cała strona zbudowana była w technologii Flash – również tekst. W związku z tym taką stronę ciężej wy-pozycjonować gdyż Google nie widzi na niej tekstu, a jedynie obiekt Flash którego treści nie jest w stanie przeczytać.

Co zatem stosować dzisiaj? Oczywiście JavaScript/jQuery/CSS3 te 3 rzeczy to podstawa współczesnych animacji na stronach www. Obecnie wykorzystując te technologie możemy stworzyć niesamowicie zaawansowane animacje które dodatkowo nie będą działać na naszą niekorzyść podczas pozycjonowania.